Porođajna doba
''Onog trenutka kad se beba rodi, majka se takodje rodi. Ona nikad pre nije postojala. Žena je postojala, ali majka nikad. Majka je nešto potpuno novo.’’
Guru Rajniš
Porodjaj: Četiri faze putovanja ka majčinstvu
Porođaj je divan i transformativan proces koji se sastoji iz četiri faze, poznate kao porođajna doba. Razumevanje ovih faza može vam pomoći da se osećate pripremljenije i smirenije dok iščekujete dolazak vaše bebe. Svaka faza ima svoju jedinstvenu ulogu i traje različito, a mi smo tu da vas vodimo kroz svaku od njih.
Prvo porođajno doba – doba dilatacije
Prvo porođajno doba, poznato kao doba dilatacije, počinje pojavom prvih kontrakcija. Pod dejstvom ovih kontrakcija, materično ušće se skraćuje, razmekšava i širi kako bi se pripremilo za dolazak bebe. Pre kraja ovog doba, kontrakcijama se pridružuju i naponi.
Kod prvorotki, ovo doba u proseku traje 12-16 sati, dok kod drugorotki traje nešto kraće, oko osam do deset sati. Tokom ovog perioda, tim stručnjaka će se pobrinuti za vašu sigurnost i udobnost kroz sledeće korake:
Prijem u porodilište: Prvi korak ka vašem putovanju.
Sanitarna obrada trudnice: Obavljanje neophodnih higijenskih mera.
Kontrola i pregled trudnice: Na svaka dva sata, a po potrebi i češće.
Permanentni nadzor: Kontinuirano praćenje vašeg stanja.
Merenje vitalnih znakova: Na svaka dva do tri sata.
Praćenje otkucaja srca ploda: Kardiotokografija osigurava da je vaša beba dobro.
Drugo porođajno doba – doba rađanja
Drugo porođajno doba počinje kada materično ušće dostigne maksimalnu dilataciju (10 cm) i završava se rađanjem vaše bebe. Tokom ovog perioda, lekar ili babica može odlučiti da napravi epiziotomiju, mali rez koji pomaže pri proširenju porođajnog kanala, skraćenju drugog porođajnog doba i ubrzavanju istiskanja ploda. Ovo je često neophodno kako bi se sprečilo pucanje međice, grlića materice ili zidova vagine.
Treće porođajno doba – placentarno doba
Treće porođajno doba podrazumeva rađanje posteljice i plodovih ovojaka. Nakon što beba dođe na svet, materica se kontrahuje, što omogućava spontano odvajanje i rađanje posteljice. Ovo doba, i kod prvorotki i kod višerotki, traje oko pola sata. Nakon izlaska posteljice, lekar i babica pažljivo je pregledaju kako bi se uverili da je cela posteljica izašla. Ako se utvrdi da nedostaje deo posteljice, obavlja se kratkotrajna procedura pod anestezijom kako bi se odstranio zaostali deo. Nakon toga, zbrinjava se epiziotomija, a vi se pokrivate i ostavljate da se odmorite.
Četvrto porođajno doba – postplacentarno doba
Četvrto porođajno doba počinje od momenta rađanja posteljice i traje dva sata nakon toga. U ovom periodu, porodilja leži u porođajnoj sali pod stalnim nadzorom zdravstvenih radnika. Lekar i babica prate proces retrahovanja materice, opšte stanje i vitalne znake porodilje, uključujući puls, telesnu temperaturu i krvni pritisak.
Zaključak
Svaka faza porođaja je jedinstvena i ima svoju svrhu. Iako može delovati zastrašujuće, znajte da su zdravstveni stručnjaci tu da vas podrže i vode kroz svaki korak. Vi ste sposobni i snažni, i uskoro ćete držati svoju bebu u naručju. Vaše telo zna šta treba da radi, a mi smo ovde da osiguramo da vi i vaša beba budete sigurni i zdravi. Verujte sebi i svom telu – vi ste na putu ka jednom od najlepših trenutaka u životu.
Preuzeto i obrađeno iz knjige ''Treba znati'', autor Slađana Crvenkov